How much are your child's school lunches really costing?

Children and teenagers eat around a third of their daily food intake at school. Filling a lunch box with foods from each food group is an easy way to ensure kids get all the nutrients they need, at a price to make you smile.

Type Ingredients Cost / day Cost / week
Canteen Meat pie ($2.70)
choc milk ($1.80)
potato chips ($1.00)
$5.50 $27.50
Shop bought Chocolate spread sandwich (50c)
Fruit bar (90c)
Muesli bar (72c)
Juice box (72c)
$2.84 $14.20
Home-made Cheese & salad sandwich (89c)
Apple (45c)
Popped corn (15c)
Water (free from the tap)
$1.49 $7.45

Healthy School Lunch

Popped corn

You can pop popping corn in a paper bag in the microwave! Simply add 2 tablespoons of popping corn to a paper bag, fold over the end, and cook for 2 minutes - or until the popping stops.

Close

The FOODcents program is no longer active in WA

A new interactive, cooking and nutrition program Food Sensations® for Adults is now available. Individuals and groups can book into the new program.

Click to find out more